- Szczegóły
Różnice między busem, autobusem a autokarem
Trudno jest wyobrazić sobie transport drogowy bez autobusów, busów i autokarów. Spotykamy je na naszych drogach każdego dnia, gdyż są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań do przewozu osób. Pojęcia bus, autobus i autokar w potocznej mowie najczęściej stosowane są zamiennie. Jedyna różnica, którą dostrzegamy na pierwszy rzut oka jest taka, że busy mają mniejsze gabaryty, a autobusy czy autokary mogą przewozić nawet do kilkudziesięciu pasażerów. Jest jednak wiele innych cech, które odróżniają od siebie te środki komunikacji. Co się do nich zalicza?
Autobusy a autokary
Autobusy to pojazdy pokonujące trasy, które ściśle określone są przepisami ruchu i transportu miejskiego. Jeżdżą według rozkładów jazdy i przeznaczone są do transportu miejskiego lub międzymiastowego. Kierowcy autobusów zatrudniani są przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, a same pojazdy są własnością MPK. Pasażerowie autobusów mają możliwość wykupienia biletów okresowych (np. miesięcznych lub semestralnych) lub jednorazowych, a także mogą im przysługiwać ulgi (np. ulgi dla uczniów, studentów, emerytów, niepełnosprawnych) w zależności od ustalonych przez uprawnione organy przepisów. W autobusach znajdują się zarówno miejsca siedzące, jak i stojące i mogą być nakładane dodatkowe opłaty za przewożenie bagażu większego, niż bagaż podręczny.
Autokar z zewnątrz przypomina autobus, więc nie należy się dziwić, że często stosujemy te pojęcia zamiennie. Te dwa środki transportu różni jednak o wiele więcej, niż mogłoby nam się wydawać. Przede wszystkim przewoźnikami autokarów są osoby prywatne i to one odpowiedzialne są za komfort jazdy pasażerów, dokonywanie przeglądów czy napraw. Ponadto autokar można wynająć, gdyż nie należy on do MPK. Autokary zazwyczaj służą do przewozu osób na dłuższych trasach – międzymiastowych lub międzynarodowych. Dlatego też przewoźnicy dbają o komfort pasażerów poprzez dodatkowe udogodnienia jak dostęp do WiFi, klimatyzacja, toaleta, możliwość ładowania urządzeń elektrycznych, minibarek czy wbudowane w tył siedzenia tablety z szerokim wyborem filmów, seriali i muzyki. W cenie biletu zazwyczaj zawarty jest określonych gabarytów bagaż oraz istnieje możliwość wykupienia dodatkowego bagażu. Miejsce na bagaż znajduje się zarówno wewnątrz pojazdu, jak i w luku bagażowym umieszczonym między układem napędowym. Autokary służą do przewozu dużych grup, mogą być piętrowe i czasami liczą nawet ponad 60 miejsc siedzących.
Charakterystyka busów
Bus to najmniejszy i często najszybszy z środków transportu służących do przewozu osób. Najczęściej jest w stanie pomieścić 9 osób (łącznie z kierowcą). Są także busy, które mają aż 23 miejsca siedzące. Bus nie posiada miejsc stojących. Przez ograniczoną liczbę pasażerów, podróżowanie busem jest bardziej komfortowe niż w tradycyjnych autobusach. W przypadku, kiedy liczba miejsc w busie nie przekracza 9 wraz z kierowcą, pojazd kwalifikowany jest przez prawo drogowe, jako samochód osobowy. Oznacza to, że może go prowadzić kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B. Jeśli bus jest większy i ma 10-17 miejsc, kierowca powinien posiadać prawo jazdy kategorii D1 oraz ukończony kurs na przewóz osób. Takiego typu busy wymagają również limitowania czasu przewozu osób przy pomocy tachografu. W największych busach o liczbie miejsc siedzących powyżej 17, oprócz zaświadczenia o ukończeniu kursu na przewóz osób wymagane jest od kierowcy posiadanie prawa jazdy kategorii D.
Busy przez swoje niewielkie gabaryty świetnie sprawdzają się, jako środek transportu w małych miejscowościach czy rejonach górskich. Są o wiele bardziej kompaktowe i zwrotniejsze niż tradycyjne autobusy, przez co nie mają problemów z pokonywaniem wzniesień, ciasnych zakrętów, mostów o ograniczonej nośności lub mijaniem innych pojazdów nawet na wąskich drogach. Wielkość busów powoduje jednak, że przestrzeń wewnątrz jest dosyć ograniczona. Luk bagażowy znajduje się na tyłach pojazdu, a torby czy plecaki osobiste można umieścić w przestrzeni na nogi lub pod fotelem. Charakterystyka busów sprawia, że są one idealnym środkiem transportu do przewozu osób w indywidualne podróże, na wakacje, uroczystości rodzinne i imprezy firmowe, a także podróże zagraniczne.
W naszej ofercie posiadamy flotę komfortowych busów obsługujących przewozy do Niemiec z liczbą miejsc 8+1 oraz wieloma udogodnieniami, jak dodatkowe ogrzewanie, telewizor z DVD, klimatyzacja, rozkładane fotele. Te czynniki sprawiają, że nawet długa podróż jest niezwykle wygodna, bezstresowa, bezpieczna oraz szybsza niż w przypadku autokarów czy autobusów.